Přesun do mise podle armádních finančáků

Přesun do mise ISAF v lednu 2011 jsme měli naplánovaný tak, že jsme nejdříve letěli z Ramsteinu do Anglie (nepamatuji si název toho letiště), tam přespali a pokračovali do Kábulu.

Byli jsme informováni, že vojenská mise je zahájena až opuštěním místa, kde je dislokováno zahraniční pracoviště, za což šlo považovat Heidelberg. Největší problém byl, že jsme si ubytování na základně v Anglii platili v librách a nikdo nevěděl, jak řešit jeho proplacení.

Očekával jsem problém i v tom, že potvrzení o zaplacení ubytování (asi 35 £) nebylo na dostatečně velkém papíru, byl to jen utržený proužek papíru.

Dokonce byl vysloven neoficiální požadavek, abychom proplácení nežádali, vždyť budeme mít peněz dost…  *dash*

Za přepravu do místa vojenské mise odpovídalo NATO, národní odpovědnost byla hlavně v personálním zabezpečení. Protože doba odletu se na poslední chvíli dokonce měnila, personalisté vydávali nové personální rozkazy. Na uplatňování ustanovení § 14, odst. 2 zákona 221/1999, „Podmínky pro vykonání služební cesty vojákovi předem stanoví nadřízený, který ho na služební cestu vysílá.“, skutečně nebyly vhodné podmínky. smile  *bad*

Uznání, že problém existuje, je významný krok

Poté, co jsem důrazně požádal o řešení vedoucího Národního zastoupení Ramstein, pana podplukovníka PS, řešení se hledalo několik měsíců. V dubnu mi pak psal, že finanční důstojník ve štábu Národního vojenského představitele v Monsu už pochopil, že je to problém a hledá s Úřadem finanční správy ještě stále řešení.

V květnu 2011 bylo z úrovně Národního vojenského představitele generála PP rozesláno na všechny zahraniční pracoviště stanovisko ředitele Úřadu finanční správy (příloha), pana JR.

Jedná se o nesmyslnou motanici odkazů na zákon o vojácích z povolání a vyhlášky o bezplatném zabezpečení stravování, výstrojních a přepravních náležitostí. Na konci je zdůrazněno, že vždy se musí každý případ posoudit individuálně!

To bych se divil, kdybychom si hned neudělali zadní vrátka a nemysleli na výjimky!

Ještěže tam je ten příklad: vojenské letadlo odlétá do Afganistanu z Londýna, ale vyslaný voják je služebně zařazen na zahraničním pracovišti v Madridu. Cesta do Londýna je v tomto případě zahraniční služební cestou. Podobnost s naším přesunem do Kábulu není vůbec náhodná…  laugh

Toto stanovisko bylo tvořeno 4 měsíce. U zveřejnění tohoto dokumentu udělám výjimku a dokument zveřejním neanonymizovaný. Podle mého názoru si to autoři po zásluze zaslouží.

Po prvním přečtení jsem dlouze přemýšlel, za co byli placeni.

Příloha:
Výdaje vojáků z povolání související s jejich vysláním do zahraniční operace