Přidělení bytu – až někdo umře

Zdroj: magazin.ceskenoviny.cz

Zdroj: magazin.ceskenoviny.cz

Po pár týdnech nové práce v Sušici jsem se začal zajímat o splnění slibu o přidělení bytu, abych nemusel vstávat každý den po čtvrté ráno s návratem po sedmé večer do Janovic nad Úhlavou. Někdy jsem jel autem, jindy vlakem. Spojení nebylo zcela ideální.

Samozřejmě jsem si ihned po nástupu podal žádost o přidělení bytu a byl zařazen do posádkového pořadníku.

přidělení bytu

Zdroj: archív autora (pro zvětšení klikněte)

Spojovací prapor, kde jsem sloužil, mě vedl od začátku jako prvního žadatele svého pořadníku.  Zašel jsem tedy za sekretářem posádkové bytové komise a zeptal jsem se, kdy dostanu byt. Jeho odpověď mě překvapila:

Pane poručíku, byty nejsou. Byt můžete dostat, až někdo umře nebo se odstěhuje.

Pan podplukovník JŠ se o řadu let poté stal mým sousedem v zahrádkářské kolonii a ještě později jsem mu pomohl k zaměstnání a stal se mým podřízeným. To už mi ten zážitek přišel vtipný.

Jenže… Tehdy to vtipné nebylo. Zašel jsem za podplukovníkem AF, který mi byt slíbil u nástupu do funkce a zeptal jsem se, jak to tedy je. Uklidňoval mě, že se to nějak vyřeší a pan sekretář jen určitě vtipkoval. Řekl jsem, že on se nesmál, já také ne a nikdo další nebyl přítomen.

Vrátil jsem se do kasáren a zašel za velitelem, podplukovníkem JH s žádostí o radu. Ten mi poradil, abych se napsal do  Knihy návrhů, žádostí a stížností k veliteli divize. Byla to od něj škodolibost, o panu podplukovníku AF prý v době, kdy byl ještě kapitánem prohlásil,

takových kapitánků nas…eru do rána plný kýbel.

(slovensko – českým slovním projevem). Jenže ten kapitánek se stal zástupcem velitele divize a měl dobrou paměť. Takže velitel praporu uvítal možnost mu trochu u velitele divize zavařit.

To jsem v té době nevěděl, ale mé rozhodnutí by to pravděpodobně stejně neovlivnilo.

Než jsem došel na hlášení v doprovodu velitele praporu, na nádvoří divize nás dohnal sekretář komise a předal mi podepsaný dekret na přidělení bytu. Našel jsem ho nedávno při úklidu a je tam ještě vyjádření Městského Národního výboru  laugh.

Stejní stěhováci

Tehdy neexistovali možnosti výběru služeb. Všechno teprve začínalo. A tak se stalo, že stejní stěhováci, kteří mě v lednu 1990 stěhovali z Brna do Janovic nad Úhlavou, mě také ve stejném roce stěhovali odtud do Sušice.

Ten nábytek už známe, nestěhovali jsme Vás teď někdy?

(Návštíveno 495 krát, z toho 1 krát dnes)

Komentáře

komentář/komentáře