Nemám STANAG a tak hledám, kdo by za mě pracoval!

STANAG

Zdroj: www.omgtoptens.com

Někdy v roce 1999 jsem byl osloven tehdejším důstojníkem pro zahraniční styk, kapitánem VU s neuvěřitelným požadavkem: „Přijede k nám zahraniční delegace, američtí vojáci, tak sháním lidi, co se o ně postarají“. Málem mi vypadly oči z důlků, což ho nezastavilo a pokračoval: „Jste na velitelství pouze 4 důstojníci, co mají STANAG 2222 z angličtiny a budete se se střídat. Program jsem udělal, to bude dobré.

Jasně, nemám problém v pracovní době dělat doprovod“, odpověděl jsem vstřícně. Jenže on chtěl, abychom Američany doprovázeli až do noci po Písku, navštívili pivovar, zašli na večeři a podobně. Řekl jsem, že s tím už problém trochu mám, jelikož denně dojíždím a přespávat v kanceláři nebudu. Požádal jsem ho o zabezpečení ubytování na ubytovně ze služebních důvodů.

Rozkaz je rozkaz, na co STANAG?

Říkal jsem, že nemám ani problém doprovodit naše hosty a pak si sednout s nimi na večeři, ale pro jistotu jsem se zeptal, kdo to bude platit. Kapitán VU mi s pevným, přímým pohledem do očí odpověděl: „Finanční limit je pouze pro ně, doprovod si platí všechno sám“. Tak jsem řekl, že si v pohodě objednám tlačenku s cibulí a rád jim anglicky vysvětlím, že jsem „chudý“ český voják, který na lepší večeři nemá.

Panu kapitánovi VU asi došla trpělivost a prohlásil, že to dostanu písemně rozkazem velitele brigády.

To už došla trpělivost i mě a zeptal jsem se ho, co udělá on za mě, když já bych měl za něj dělat jeho práci. Také jsem se zeptal, jakéže to požadavky splnil na ustanovení do funkce důstojníka pro zahraniční styky, když nemá STANAG z angličtiny.

Závěrem jsem prohlásil, že jsem mentálně labilní a pokaždé, když slyším hloupý rozkaz, padne na mě zákeřný vir, dostanu vysoké horečky a jsem ohrožen na životě. Věřím, že mi v takovém stavu nikdo nic nařizovat nebude.

Rotace odborníků

Občas jsem si na to vzpomněl, když jsem žádal o nějaký názor, resp. stanovisko k nějaké věci od funkcionářů a ti mě odkazovali na jiné, kteří to sice neměli v působnosti, ale znali to. Takže nějakou chvíli fungovala struktura oficiální, zcela věcně nefunkční a pak neoficiální, naprosto funkční. Příklad: Nový náčelník ještě neznal a neuměl, ale starý zkušený náčelník seděl v důchodu jako podřízený již v záloze jako občanský zaměstnanec někde poblíž. laugh

(Návštíveno 452 krát, z toho 1 krát dnes)

Komentáře

komentář/komentáře