Bývalí vojáci jako noví sousedé

sousedi

Zdroj: mashable.com

Asi po 10ti letech bydlení v panelákovém domě v Sušici jsem požádal o větší byt. Byl mi přidělen v dubnu 2000 a při převzetí jsem požádal o novou kuchyňskou linku (stará byla značně poškozená), výměnu linolea v kuchyni a nové umyvadlo v nově rekonstruované koupelně. Byl to byt ve čtyřbytovce, typická vojenská řadovka, kterou stavěli PTPci.

sousedi

Zdroj: google. com (pro zvětšení klikněte)

Skvělé bylo, že těsně před nastěhováním byla v celém domě vyměněna stará dřevěná okna za plastová a byla udělaná nová fasáda. Pravé úhly v místnostech se nenacházely, stěny byly krabaté a vyboulené, ale bydlení to bylo hezké. Na fotce vedle je to od pohledu novější barák v pozadí. Starší domy vlevo a vpravo byly také vojenské domy se starousedlíky.

Všude kolem bydleli současní nebo bývalí vojáci z povolání s rodinami, všechno to byly služební byty. Někteří tam bydleli již desítky let a moc se jim nelíbilo, že jen jeden dům byl rekonstruován nebo byla vyměněna okna a zrekonstruované koupelny.

Pískoviště pro pejsky a pro děti

První spor začal, když jsem se zeptal, proč na pískoviště pro děti uprostřed travnaté plochy vodí majitelé své pejsky konat potřebu. Bylo mi řečeno, že ten písek je majetkem starousedlíků a ti ho nepotřebují, jelikož jejich děti již odrostly. Divná argumentace, ale budiž.

Požádal jsem tehdejší Správu vojenského bytového fondu (SVBF, současná Armádní servisní, p.o.) o obnovu pískoviště pro rodiny, které mají malé děti (jako jsem měl v té době i já). Vyhověli mi a vyklopili multikáru písku do rohu pozemku.

Plíseň všude kolem…

Pár let poté se v bytech, ve kterých byla instalována nová plastová okna, objevila plíseň. Nejdříve jsme dostali radu, abychom použili Savo. To nebylo konečné řešení, jenže nikdo se neozval a příslušná pracovnice to řešila proplácením prostředků proti plísním. Kde nepomůže jedna lahvička Sava, jistě pomohou lahvičky dvě… laugh

Když už plíseň byla všude, sepsal jsem žádost na SVBF, kterou podepsali také sousedé ve vchodě, o konečnou nápravu. Přijela firma, profiltrovala vzduch v bytech a konstatovala to, co jsme věděli, že užívání bytu poškozuje zdraví. Zhotovili protokol, ve kterém určili příčiny vzniku plísní:

  • nedostatečné větrání nájemníky;
  • nepoužívání digestoře (nebyly namontované);
  • chyby při stavbě domu, nedostatečná izolace a vznik tepelných mostů;

Byli jsme poučeni o nutnosti větrání a SVBF nám namontovala digestoře. Za pár měsíců, když jsem se „dotazoval“ na izolaci domu, byla dodatečně izolována jedna stěna domu.

Stavební práce upoutaly pozornost všech sousedů a já získal své první „fanoušky“, když se mě ptali, kdy se bude izolace domu dělat u nich. Nebo se to prý dělá jen pro „některé“? A vmetli mi i to, že při přebírání bytu mi byla namontovaná nová kuchyňská linka. Oni prý tu žijí léta a nikdo jim nic nedal…  *bad*

další díl→
(Návštíveno 403 krát, z toho 1 krát dnes)

Komentáře

komentář/komentáře